Psikosomati

Psikosomati nedir ?

Psiko (ruh) ve somato (beden) kelimelerinin birleşmesiyle oluşan bu kelimeyle anlatılan şudur: Ruhsal sorunların bedendeki yansımalarına psikosomatik rahatsızlık, hastalık denir.

Anlık duygu durumuna bağlı olarak süreklilik arz etmeyen durumlar için de “emosyonel” kavramı kullanılmaktadır. Anlamı, “duyguya bağlı olarak” demektir.

Psikosomatik rahatsızlıkların sebepleri :

Psikosomatik rahatsızlıkların temel sebepleri doğrudan anlaşılamamaktadır. Genel olarak, şikayete bağlı olarak gerçekleştirilen tetkiklerle biyolojik, fiziksel bir aksaklık tespit edilememesi veya tespit edilen soruna karşılık, uygulanan tedavi yöntemlerinden sonuç elde edilememesi durumunda “psikosomatik” olma ihtimaline ulaşılır.

Aşırı stres, baskı, bastırma, depresyon, takıntılar, fobiler… gibi pek çok sebeple ortaya çıkabilir.

Sevgi, ilgi, anlayış ihtiyacı dahi psikosomatik rahatsızlıklar ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Hangi hastalıklar psikosomatiktir ?

Bu sorunun doğru bir cevabı yoktur. Biyolojik sebebi bulunamayan tüm hastalıklara psikosomatik denebileceği gibi bir şekilde başka bir sebebinin bulunamadığı da söylenebilir.

Migrenden kansere, panikataktan felce pek çok hastalığın psikosomatik olma ya da olmama durumu olabilir. Literatürde ve anlatılarda, başka şekilde tedavi edilemeyen vakaların çeşitli psikoterapi yöntemleriyle sağlıklarına kavuştukları veya stabilite kazandıkları görülmektedir.

Çözüm nedir ?

Öncelikle rahatsızlıklarla ilgili mutlaka standart prosedürler yürütülmeli, ilgili branş hekimlerinin rahatsızlıkları ve hastayı inceleyerek değerlendirmeleri gerekmektedir.

Bu değerlendirmelerin sonucuna göre hasta, psikiyatrist veya psikoloğa başvurabilir. Hatta gerekli görmesi halinde branş hekimleri de bu yönlendirmeyi önerebilirler.