İçeriğe geç

Kısaca Hipnoz Hümanist Nedir?

Patricia d’Angeli-Lockert
Jung terapisti, semboloji uzmanı, öğretmen,  Fransız Hümanist ve Ericksonian Hipnoz Enstitüsü kurucu ortağı olan Patricia d’Angeli-Lockert,  bireylerin kendileriyle ve başkalarıyla olan ilişkileri, rüyalar ve çiftler üzerine seminerler düzenlemektedir. “ Yeni başlayanlar için Oto Hipnoz” ve “psikoterapi”  adlı kitapların yazarıdır.

Olivier Lockert
Hipnoterapist, yazar, Fransız Hümanist ve Ericksonian Hipnoz Enstitüsü başkanı, Uluslararası hipnoz hocası, Sertifikalı NLP(??) eğitmeni ve  “ Hipnoz”, “ Hümanist Hipnoz”, “ Metaforlar”  ve “ Gerçeklik Yaratıcıları” dahil olmak üzere 60’dan fazla ülkede satılan 20 kitabın yazarıdır.

Olivier Lockert ve Patricia Angel’in iyileştirici hipnoz uygulaması “hümanist” oluşuyla diğer hipnoz uygulamalarından ayrılır. Birçok kişinin uygulayabileceği, kolay bir tekniktir ancak zihnin önemli tabakalarına erişimi açısından sorunların derinine inen etkili bir yöntemdir.
Hümanist Hipnoz, bilinçaltının derinlemesine anlaşılmasına odaklanan Avrupa psikoterapisi yöntemi ile hızlı sonuç veren Amerikan kısa terapisinin birleşimidir.

Hümanist Hipnoz “başlama indüksiyonları” olarak adlandırılan hipnoz indüksiyonları ile tanınır. Kişiyi hipnoz etmek için uygulanan süreç tersine çevrilir: Kişinin bilinci açıktır ve ( tıpkı hipnoz seanslarının sonunda yapıldğı gibi) söz konusu kişiye normalde hipnozdan uyandırma sürecinde uygulanan yöntem uygulanır.
Kişiyi “her zamanki bilincindeyken” “uyandırmak” bu kişide ilginç şekilde başka bir trans durumuna sebep olur: tedavi sırasında kişi herhangi bir değişiklik olmadığını düşünülebilir ancak bu, kişide hipnoz olan bir bireyde meydana gelen aynı “trans belirtileri” ( fiziksel kanıt) gözlemlenir.

Dolayısıyla, hipnozun bilinen tüm fenomenlerini ortaya koyma olanağıyla ve kişinin (bilincini kapatmak yerine, farkındalığını arttırma yöntemi sayesinde gerçek anlamda “bilinçaltında bir değişme durumu” söz konusu olur.
Bu özel farkındalık durumu kişiyi (fiziksel ve ruhsal açıdan) daha hafif ve iyi hissettirir, kişinin uyuşuk ya da solgun olmasına sebep olmak yerine onu enerjik ve coşkulu kılar. Hümanist hipnoz tekniği, kişinin bilincini kapatmak için açık ve kapalı bilinç arasındaki doğal boşluğu arttırmak yerine, bu boşluğu ortadan kaldırır.

Hümanist hipnoz aracılığıyla artan farkındalık sayesinde kişi, iç dünyasında hapsolan sorunun farkına varır ve böylece seans sırasında kendi başına bunu nasıl tedavi edebileceğini anlatacak olan terapistine sorununu tasvir edebilir.
Terapist kişiye müdahale etmez. Tedavi amacı ile de olsa araya girme veya yönlendirme yapılmaz. Kişi, diğer hipnoz çeşitlerinde olduğu gibi kendini bırakmak zorunda değildir. Terapist, kişinin bağımsız olarak değişmesini sağlayan psikolojik egzersizleri kendi başına tamamlaması için talimatlar veren ve yardımcı olan bir rehber ve öğretmendir.

Hümanist Hipnoz “klasik hipnoz” ya da “ ericksonian” hipnoz uygulamalarında kullanılan alışılagelmiş yöntemleri ( öneriler, bilinçaltı teknikleri, sersemletme, vb.) kullanmaz çünkü bu yöntemler kişinin bilinç ve bilinçaltının daha çok ayrılmasına ve bilincin verimliliğini azalmasına yol açar. Farkındalığı artmış bir birey, hayatının kontrolünü kendi eline alır, sorunlarını çözer ya da kendisi için sil baştan bir hayat oluşturur.

Bu durum hipnoz alanında faklı bir çalışma yöntemi gerektirir: İndüksiyonlar (başlatmalar) yoluyla kişinin psikolojisinin derinlerine (semboloji, ilk örnekler, vb.) inilebilir ve artık yalnızca bilinçaltına değil kişinin Büyük bilincine da hitap edilir. Büyük harfle başlayan bu Bilinç bir sihir değildir: Geceleri, bilinciniz uykudayken, rüya gördüğünüzü anlamanızı sağlayan söz konusu bu Bilinçtir. Bilinç ve bilinçaltını ayıran hipnozlarda kişi transtayken, yine Bilinç sayesinde hipnoz altında olduğunu anlar.

Dolayısıyla Büyük Bilinç Hümanist Hipnoz tekniğinde bir vektördür. Bilinçaltı ve bilincinizin ötesinde zihninizin en üst tabakasıdır. “ ben” kelimesini ideal olarak tanımladığınız, Jung psikologlarının ise “ benlik” olarak adlandırdıkları bölümdür.
Böylelikle, Hümanist Hipnoz kişinin bedeninden duygularına, zihninden üst benliğine, yani tüm benliğine ulaşarak hem biyolojik hem duygusal anlamda geniş çaplı bir etki sağlamayı mümkün kılar

~oOo~

Hümanist Hipnoz, kişi bilinci açıkken çalışabildiği için oldukça çok yönlü bir uygulamadır. Bu sebeple koçluk, endüstriyel psikoloji dâhil olmak üzere pek çok yerde sıklıkla bu yöntemi kullanır. Psikoterapide sağlık problemleri günlük yaşam, duygular vb. ile ilgili olan her konuyu tedavi eder. Hatta kişisel gelişim konusunda da yararlı olabilir.
Hümanist Hipnozu diğer yöntemlerden ayıran uygulama şeklidir. Bu Hipnozda kişinin derin psikolojisi çok önemlidir. Özellikle Patricia d’Angeli tarafından geliştirilen “Gelişmiş Sembolik Terapi” bölümü olmak üzere, Hümanist Hipnozun CG Jung’un çalışmasına yakın olan yönü de budur. Hümanist Hipnoz kişiyle “bilinci açıkken” iletişim kurmayı sağlayacak yöntem ve teknikler sağlar ve böylelikle “farkına varmak” (psikanaliz) ve “ harekete geçmek”(kısa terapi) arasındaki bağlantıyı kurar.

Hümanist Hipnoz tedavisi süresince kişi uyumaz, kontrolünü kaybetmez, kendini bırakmaz ya da terapistine özel bir güven göstermez… Tam aksine, kişi uyanıktır, kendi farkına varır. Bu farkındalık az da olsa terapistin yardımı ve özel teknikler sayesinde terapi sürecinin başlamak için yeterli olacaktır.
Hümanist Hipnozun terapistlere ve dolayısıyla da bu uygulamayı talep eden hastalara sunduğu bir diğer özellik de, psikoterapistin yardım etmesi gereken insanları anlamasını sağlayan ve arzu edenler için tamamen bir yaşam sanatı da dönüşebilen psişik olguların bütünsel bir vizyonu, aşamaları ve işleyişidir.

Hümanist Hipnozun avantajları:

Kişinin inançlarını ve hatta maneviyatını kabul ederek kişinin fiziksel ve ruhsal olarak bütünlüğünün farkına varmasını sağlar.

Terapistin yönlendirmesiyle kişinin bilinçli bir şekilde kendini etkilemesini mümkün kılar.

Basit bir vakayı veya davranışı iyileştirmek konusunda kullanılabildiği gibi bilinçaltının derinliklerini tedavi etmek için de kullanılır.

Kişinin hayatının anlamını kavramasını sağlar (olaylar, ebeveyn ilişkileri, etkileşimler, durumlar, vb.)

Kişiyi, kendi kendine uyandırır.

Basittir ve etkisini hemen gösterir.

Bireyler, Hümanist Hipnoz seanslarından değişmiş olarak çıkarlar. Bir çeşit öncesi ve sonrası durumu söz konusu olur. Hümanist Hipnozla başka hiçbir yöntemle elde edilemeyecek sonuçlara ulaşılır.